Karpiński Piotr
PDF Drukuj Email
48(2012)2 - Recenzje i Sprawozdania

Piotr Karpiński

 

Przewodnik po metafizyce, red. S. T. Kołodziejczyk, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, ss. 636

  • język publikacji: polski


Fragmenty:

Na omawiany tom składa się czternaście esejów, z których każdy omawia jakiś istotny problem metafizyki, a ich autorzy reprezentują szeroki wachlarz szkół i metod filozoficznych.

Lektura tekstów "Przewodnika" nie jest łatwa. Wymaga ona znajomości specjalnego języka logicznego, w którym teksty zostały napisane. Niemniej, wysiłek uważnego czytania bardzo się opłaca. Dzięki niemu można poczuć się włączonym w starożytny dyskurs metafizyczny, choć przetłumaczony na język współczesnej filozofii. "Przewodnik po metafizyce" to książka niezwykle potrzebna i warta polecenia nie tylko studentom filozofii i teologii, ale wszystkim poszukującym głębszego zrozumienia i sensu rzeczywistości. Dzieło młodych polskich naukowców wykazuje brak racji tym, którzy wieszczyli kres metafizyki w ponowoczesnych czasach.

 
PDF Drukuj Email
48(2012)2 - Recenzje i Sprawozdania

Piotr Karpiński

 

Sprawozdanie z Konferencji „Przyroda – Człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”, Lublin, 10 lutego 2012 r.

  • język publikacji: polski


Fragmenty:

10 lutego 2011 roku zmarł nagle Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski, wybitny filozof. Wiadomość ta zaskoczyła wszystkich. Odszedł niespodziewanie, w wieku niespełna 63 lat, dynamicznie wypełniając swoje pasterskie, naukowe i publicystyczne zadania. Rok od śmierci jest minimalnym okresem, po którym możliwa staje się rezygnacja z bezpłodnego pytania „dlaczego?”, a trajektorie dalszych losów przestawiane są z żałoby ku rozumieniu dzieła i jego kontynuacji. Służyć temu miała konferencja naukowa, jaka odbyła się 10 lutego 2012 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (...), która została zorganizowana przez trzy ośrodki akademickie, z którymi Filozof był związany: Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Konferencja wydobyła intelektualny portret Józefa Życińskiego jako filozofa samodzielnego i oryginalnego, o bogatym dorobku i ciekawych odkryciach naukowych. Dorobek ten domaga się podjęcia, choćby w postaci kolejnych Konferencji, być może już o nieco bardziej szczegółowej tematyce.