Piotr Karpiński

Sprawozdanie z Konferencji „Przyroda – Człowiek – Bóg. Wokół myśli filozoficznej Arcybiskupa Józefa Życińskiego”, Lublin, 10 lutego 2012 r.

Fragmenty:

10 lutego 2011 roku zmarł nagle Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski, wybitny filozof. Wiadomość ta zaskoczyła wszystkich. Odszedł niespodziewanie, w wieku niespełna 63 lat, dynamicznie wypełniając swoje pasterskie, naukowe i publicystyczne zadania. Rok od śmierci jest minimalnym okresem, po którym możliwa staje się rezygnacja z bezpłodnego pytania „dlaczego?”, a trajektorie dalszych losów przestawiane są z żałoby ku rozumieniu dzieła i jego kontynuacji. Służyć temu miała konferencja naukowa, jaka odbyła się 10 lutego 2012 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (...), która została zorganizowana przez trzy ośrodki akademickie, z którymi Filozof był związany: Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Konferencja wydobyła intelektualny portret Józefa Życińskiego jako filozofa samodzielnego i oryginalnego, o bogatym dorobku i ciekawych odkryciach naukowych. Dorobek ten domaga się podjęcia, choćby w postaci kolejnych Konferencji, być może już o nieco bardziej szczegółowej tematyce.