Jacek Grzybowski

Historia, Uniwersytet, Przyszłość. Filozofia Boga i religii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Istnieją pewne inicjatywy wydawnicze schowane niejako w ciszy uczelnianych katedr – książki, periodyki naukowe, serie wydawnicze – ukryte na zapleczach Uczelni, Uniwersytetów, Akademii, Szkół Wyższych. Trudno dostępne w dystrybucji, właściwie nie do spotkania w miejskich księgarniach, nawet tych naukowych. Powstają najczęściej w wydawnictwach uczelnianych, o małym nakładzie, stąd osiągalne są tylko w kioskach wydawniczych na kampusach uniwersyteckich. Czasem można się na nie natknąć surfując po Internecie. Mimo że niszowe, są jednak dla ludzi nauki pozycjami o niezwykłej wartości. Każdy bowiem, kto ma doświadczenie rzetelnej pracy naukowej wie, że właśnie czasem w takich niskonakładowych uczelnianych zeszytach, studiach i seriach można znaleźć bardzo ciekawe teksty. To zatem zbiory ważne, nie tylko dla akademickiego życia uczelni, ale może przede wszystkim dlatego, że często zawierają prawdziwe perełki naukowych dociekań i badań. Czasem tylko tam można przeczytać rzadko publikowane teksty, unikatowe tłumaczenia, oryginalne i śmiałe tezy – wszystko to w ramach przeróżnych serii wydawniczych, jakie inicjuje uczelnia. Również Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego może pochwalić się licznymi seriami przeróżnych periodyków uczelnianych o węższej czy szerszej specjalizacji – najczęściej związanych z określonym Instytutem bądź Katedrą.